Skip to main content
Your Account   Shipping & Payment   Right to cancel / Terms & Conditions   Privacy Policy   Accessibility   Imprint
Pro-Clipper.com

Product Search    
Products Offers Search Your Account Help / Service
Hair Care &
Hair Styling
Hair Clippers &
Beard Trimmer
Air Styler &
Styling Irons
Hair Dryer &
Drying Hoods
Knives &
Scissors
Barber Fixtures &
Furniture
Cosmetics &
Equipment
Combs &
Brushes
Special
offers
 
Hair Care Alfaparf Milano Alpecin amika American Crew Balmain Barburys Bullfrog Color WOW Directions Elkaderm Esla Fanola Glynt Goldwell Hair Sculptor Indola It's a 10 Kativa K18 Keraphlex Kerasilk Kallos Living Proof Londa L3VEL3 Loreal Maria Nila Macadamia Manic Panic Matrix Morfose Moroccanoil NEQI Nioxin Olaplex Redken Revlon Professional Seb Man Sebastian Suavecito Schwarzkopf TIGI Urban Alchemy Wella Wella SP XanitaliaPro Gift Sets

You are here: Hairdressing equipment
Hair Care & Hair Styling
Hair Care
American Crew Hair Care
«
Overview
»

American Crew Daily Moisturizing Conditioner 1000 ml

Conditioner for dry and damaged hair

 
 American Crew Daily Moisturizing Conditioner 1000 ml

American Crew Daily Moisturizing Conditioner 1000 ml

Conditioner for dry and damaged hair

17,09 € (17,09 €/1 Litre)
incl. VAT & shipping*
Article No.:
R7258190000
Delivery:
currently out of stock


add to your wish list
ask a question


The Daily Moisturizing Conditioner from American Crew now convinces with a new formula and intense triple action: restore, strengthen, protect.
 
Restore: Repairs and moisturizes the hair without weighing it down.
 
Strengthen: Reduces hair breakage during combing by up to 86% when used in combination with American Crew's Daily Deep Moisturizing Shampoo or Daily Cleansing Shampoo.
 
Protect: Protects hair from dryness and provides needed moisture to dry hair.
 
For an enhanced hair care experience with rich lather on hair and scalp.
 
  • Free of silicones, parabens, artificial colors.
  • Vegan formulas: Ingredients of non-animal origin.
  • Natural citrus mint fragrance
  • Made of 84% and 91% natural ingredients.
 
Application
Apply after each hair wash, massage, leave on for a short time. Then rinse thoroughly.
» Ingredients
Aqua/Water/Eau, Ammonium Lauryl Sulfate, Acrylates Copolymer, Peg-7 Glyceryl Cocoate, Glycerin, Cocamidopropyl Betaine, Cocos Nucifera (Coconut) Shell Powder, 1,2-Hexanediol, Caprylyl Glycol, Disodium Edta, Glyceryl Laurate, Isostearamide Mipa, Manicouagan Clay, Menthol, Panthenol, Polyquaternium-10, Sodium Acetate, Sodium Chloride, Sodium Hydroxide, Parfum (Fragrance), Limonene, Linalool, Phenoxyethanol. B01033
» Manufacturer / EU Responsible person
Beautyge S.L., WTC - Tirso de Molina 40, 08940 Barcelona, Spain, QArevlon@revlon.com

EAN: 0738678001042
» Warnings and safety instructions
Avoid contact with eyes:
-  
Avoid contact with eyes. If product gets into eyes, immediately flush eyes with plenty of clean water.

Do not swallow:
-  
Product is for external use only. If swallowed, seek medical advice immediately.

Keep out of reach of children:
-  
To avoid accidental contact or swallowing, keep out of reach of children.

Sensitive skin:
-  
If you have known allergies or sensitive skin, do a patch test before use (apply a small amount to the skin and wait 24 hours).

Reactions:
-  
If skin irritation or adverse reactions occur, discontinue use immediately and consult a doctor.

Perfumed products:
-  
May contain perfume or essential oils that could cause allergic reactions.

Protect from direct sunlight:
-  
The product should be stored in a cool, dry place, away from direct sunlight.

Do not use after expiry date:
-  
Expired products may lose their effectiveness or cause irritating side effects.

Use only as directed:
-  
Use only for the intended purpose. Do not use for other applications unless specifically indicated.
» Your legal guarantee rights

 
 
Related Products:
American Crew Daily Moisturizing Conditioner 1000 ml
 American Crew Daily Moisturizing Conditioner 250 ml
American Crew Daily Moisturizing Conditioner 250 ml
8,79 €* 35,16 €/1 Litre
% American Crew Daily Moisturizing Conditioner 450 ml
American Crew Daily Moisturizing Conditioner 450 ml
only 15,39 €* 34,20 €/1 Litre
 American Crew Daily Deep Moist Shampoo 1000 ml
American Crew Daily Deep Moist Shampoo 1000 ml
16,39 €* 16,39 €/1 Litre
 American Crew Daily Cleansing Shampoo 1000 ml
American Crew Daily Cleansing Shampoo 1000 ml
16,39 €* 16,39 €/1 Litre
 American Crew Daily Deep Moist Shampoo 100 ml
American Crew Daily Deep Moist Shampoo 100 ml
5,69 €* 56,90 €/1 Litre
 American Crew Daily Cleansing Shampoo 100 ml
American Crew Daily Cleansing Shampoo 100 ml
5,79 €* 57,90 €/1 Litre
% American Crew Daily Deep Moist Shampoo 450 ml
American Crew Daily Deep Moist Shampoo 450 ml
only 15,39 €* 34,20 €/1 Litre
 American Crew Daily Deep Moist Shampoo 250 ml
American Crew Daily Deep Moist Shampoo 250 ml
11,09 €* 44,36 €/1 Litre

 
» All products from American Crew
« American Crew Hair Care

Informations
Shipping & Payment
Right to cancel / Terms & Conditions
Privacy Policy
Accessibility
Imprint
Service
Your Account
Contact
Withdraw contract
Harotec GmbH
Payment methods

Your Account | Shipping & Payment | Right to cancel / Terms & Conditions | Accessibility | Privacy Policy | Imprint
Withdraw contract
  • Hair Care
  • Hair Styling
  • Hair Colors
  • Hair Tints
  • Lightener
  • Hydrocarbons & Developer
  • Permanent Waves
  • Smoothing cream
  • Lash color
  • Stain Remover
  • Hair Mascara
  • Beard Care
  • Gift Sets
Hair Care & Hair Styling
  • Hair Clippers
  • Hair Trimmer
  • Shaver
  • Hair Clipper Accessories
  • Beard Trimmer
  • Nose and Ear Hair Trimmer
Hair Clippers & Beard Trimmer
  • Hair Straightener & Flat Irons
  • Curling Tongs
  • Styling Irons
  • Hot Rollers
  • Air Styler
  • Straightener Accessories
Air Styler & Styling Irons
  • Hair Dryer
  • Drying Hood
  • Wall-mounted hair dryer
  • Hair dryer accessories
Hair Dryer & Drying Hoods
  • Barber Scissors
  • Thinning scissors
  • Scissors-sets
  • Razors
  • Safety razors
  • Spare blades
  • Shaving Brushes & Mugs
  • Scissor Accessories
  • Disinfection
Knives & Scissors
  • Styling Chairs
  • Barber Chairs
  • Styling station
  • Hair Washing Stands
  • Portable Shampoo Bowl
  • Roll Stool
  • Child Seats
  • Valet Stands
  • Reception
  • Cosmetic Furniture
  • Miscellaneous
  • Accessories & Spares
Barber Fixtures & Furniture
Cosmetics & Equipment
Barbering equipment Hairstyle Books Training Heads Tint brushes Color & Wave Accessories Barber cases Barber Mirrors Tool belt bags Other Materials Towels Hair Rings Clothing & Capes Clips, Needles & Straps Bun Rollers Neck duster Other Working Materials Sprayer / Squirt Bottles Consumable Materials Curler
Manicure & Pedicure Electric Nail Drill UV Light Dryer Scissors & Nail Cutters Tongs & Tweezers Tweezers Nail Instruments Nail care Manicure Sets
Cosmetics Hair removal Make Up Paraffin treatment Hand care Skin Care UV towel warmer Hot Stone Heater Cosmetic Accessories
Hair brushes Detangling Brush Round brushes Cushion brushes Special brushes Brush Displays Brush-Sets Beard Brush
Hair Combs Beard Combs Haircutting combs Pintail combs Back combs Handle combs Special combs Comb sets
Hair Care & Hair StylingHair Care &
Hair Styling
Hair Clippers & Beard TrimmerHair Clippers &
Beard Trimmer
Air Styler & Styling IronsAir Styler &
Styling Irons
Hair Dryer & Drying HoodsHair Dryer &
Drying Hoods
Knives & ScissorsKnives &
Scissors
Barber Fixtures & FurnitureBarber Fixtures &
Furniture
Cosmetics & EquipmentCosmetics &
Equipment
Combs & BrushesCombs &
Brushes
  • Shipping & Payment
  • Right to cancel / Terms & Conditions
  • Privacy Policy
  • Accessibility
  • Imprint
  • Login
  • Registration
  • User Data
  • Wish List
  • Last items
  • Account administration
  • Logout
Blends of ManyBlondera Pro SystemLisse DesignPrecious NatureSemi di LinoThe Hair Supporters
AvivageEnergyNeutrea
BotugenFiber FixKeratermNo MoreNo OrangeNourishingNo YellowOro TherapySmoothVitamins Energy
Vitamins Pure BalanceVitamins SensiWonder Color LockerWonder CurlWonder FrequentWonder NourishingWonder No YellowWonder SmoothWonder Volume
DermaHydroMangalaNutriRefreshRevitalSensitiveSunTrijuvenVolume
Dualsenses Blondes & HighlightsDualsenses Bond ProDualsenses ColorDualsenses Color Extra RichDualsenses Color ReviveDualsenses Curls & WavesDualsenses Just SmoothDualsenses Men
Dualsenses Rich RepairDualsenses Scalp SpecialistDualsenses SilverDualsenses Sun ReflectsDualsenses Ultra VolumeElumen Hair CareSilk LiftSystem
ACT NOW!Blonde ExpertCleansingColorHy­dra­teRepairRoot ActivatingScalpSilver
EssentialsExpert ServicesRevitalizeSpecialists
BotaniqClassicHair Pro-ToxKJMNLAB35PlexSPAVegan Soul
CurlFullMoistureNo FrizzPerfect Hair DayRestoreScalp Care
Anti-DandruffC.A.L.MColor RadianceDeep MoistureFiber InfusionImpressive VolumeLightPlex
P.U.R.E. NaturalScalpSleek SmootherTonePlexVelvet OilVisible RepairVital Booster
Loreal Serie ExpertLoreal SerioxylLoreal Steampod
Coils & CurlsColour RefreshHead & Hair HealLuminous ColourPure VolumeSheer SilverStructure RepairTrue Soft
Macadamia Natural OilMacadamia Professional
BiolageTotal Results
ArganBiotinCollagenHerbalKeratinMilk Therapy
Niche Color GuardNiche Hydra BalanceNiche Scalp DetoxNiche Stem CellOssion ProfessionalSilver
Nioxin Density DefendNioxin Scalp RecoveryNioxin System 1Nioxin System 2Nioxin System 3Nioxin System 4Nioxin Ultimat Power
Acidic BondingAcidic Color GlossAll SoftAll Soft Mega CurlsAmino-MintBlondage High Brigh
Color Extend BlondageExtremeExtreme LengthFrizz DismissVolume Injection
45 Days Total ColorEquaveIntragenMagnetOrofluido Hair CareReStartRevlonissimoRevlon Professional AccessoriesUniq One
Dark OilFlowHydreNo.BreakerPenetraittTrillianceTwistedVolupt
BC Anti-DandruffBC Frizz AwayBC Moisture KickBC pH 4.5 Color FreezeBC R-TWOBC Repair RescueBC Root ActivatingBC Scalp Soothing
BC Sun ProtectBC Time Restore Q10+BC Volume BoostBlondMeChroma IDFibreplexGoodbye YellowSchwarzkopf Accessories
TIGI Bed-HeadTIGI B For MenTIGI Catwalk
ColorMotion+Ultimate ColorUltimate RepairUltimate SmoothWella Care AccessoriesWella Care ElementsWella Color Fresh Mask
Wella Color ServiceWella FusionWella InvigoWella Marula Oil BlendWella NutricurlsWella Oil ReflectionsWellaplex
Balance ScalpClear ScalpColor SaveExpert KitHydrateLiquid HairLuxe OilRepairSmoothenVolumize