Skip to main content
Your Account   Shipping & Payment   Right to cancel / Terms & Conditions   Privacy Policy   Accessibility   Imprint
Pro-Clipper.com

Product Search    
Products Offers Search Your Account Help / Service
Hair Care &
Hair Styling
Hair Clippers &
Beard Trimmer
Air Styler &
Styling Irons
Hair Dryer &
Drying Hoods
Knives &
Scissors
Barber Fixtures &
Furniture
Cosmetics &
Equipment
Combs &
Brushes
Special
offers
 
Fanola Hair Colors Cream Color No Yellow Color Oro Puro Therapy Color Keratin

You are here: Hairdressing equipment
Hair Colors
Fanola Hair Colors
No Yellow Color
«
Overview
»

Fanola No Yellow Color Ice Blonde 8 Light Ice blond

permanent hair colour, 100 ml

 
 Fanola No Yellow Color Ice Blonde 8 Light Ice blond

Fanola No Yellow Color Ice Blonde 8 Light Ice blond

permanent hair colour, 100 ml

6,39 € (63,90 €/1 Litre)
incl. VAT & shipping*
Article No.:
FN7866250
Delivery:
3-5 workdays

 X 
The item has been added to your cart.
 
 
 
    Quantity:
 
« Continue Shopping 
 Show Shopping Cart »

add to your wish list
ask a question


No Yellow Colour is the new professional line of exclusive technical products for blonde hair, bleached and lightened to create pure, absolute and flawless blondes. The range offers a colouring and decolouring system that can optimise and neutralise the unwanted yellow effect during the technical service in the salon.
 
No Yellow Colour presents precise working methods and careful specifications that enable the creation of a wide range of blonde shades. This depends on the application and the desired effect.
 
  • Colouring cream in different shades for a wide range of blonde tones
  • With nourishing and antioxidant properties
  • Leaves the hair pleasantly soft
  • Enriched with particularly powerful anti-reflective pigments
  • PPD-free
  • Contains blackberry extract, grape and blueberry
  • Smells of berry
 
ICE Blonde: Series of blonde colours with a cold, icy colour character that are able to lighten and deposit an anti-yellow pigment by neutralising the warm reflections on natural hair.
 
Application
With Fanola Oxidising Emulsion 3%, 6%, 9% or 12%
» Ingredients
Aqua (Water), Cetearyl Alcohol, Ammonia, Petrolatum, Propylene Glycol, Polysorbate-80, Glycol Distearate, Sorbitan Stearate, Stearic Acid, Palmitic Acid, Oley Alcohol, Cocamidopropyl Beatine, Vaccinium Myrtillus Fruit Extract, Wine Extract, Rubus Fruticosus (Blackberry) Fruit Extract, Laureth-3, Cera Alba (Beesway), Cocos Nucifera Oil (Coconut Oil), Sorbitan Oleate, Ceteareth-20, Hydrogenated Castor Oil, Tetrasodium Edta, Sodium Hydrosulfite, Sodium Sulfite, Ascorbic Acid, Etidronic Acid, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerinn, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Chlorphenesin, Potassium Metabisulfite, Simethicone, Toluene-2,5-Diamine Sulfate, 2,4-Diaminophenoxyethanol Hcl, M-Aminophenol, 4-Amino-2-Hydroxytoluene, 2-Methylresorcinol, 2-Amino-4-Hydroxyethylaminoanisole Sulfate, 1-Naphtol, 4-Chlororesorcinol, Parfum (Fragrance)
» Manufacturer / EU Responsible person
ONETECH, Via die Fiori, 10/C, 35018 San Martino di Lupari, Italy, info@fanola.it

EAN: 8032947866250
» Warnings and safety instructions
Pre-application allergy test:
-  
Patch test at least 48 hours before applying hair colour to avoid allergic reactions.
-  
Follow the manufacturer's instructions for the allergy test carefully.

Avoid skin contact:
-  
Minimise contact of hair dye with skin, especially the scalp, as much as possible. Wear gloves to avoid skin contact.

Do not get in eyes or on mucous membranes:
-  
Avoid direct contact with eyes. In case of contact, immediately flush eyes thoroughly with water and seek medical advice.

Keep out of reach of children:
-  
Hair colouring products should be stored in a safe place to prevent accidental contact or swallowing.

Use only on healthy hair:
-  
Do not use on damaged, irritated or sensitive hair, or if you have an injured scalp.

USE WARNINGS

Chemicals in hair colouring:
-  
Many hair colouring products contain ammonia, hydrogen peroxide and paraphenylenediamine (PPD). These substances can be irritating and may cause allergic reactions.
-  
If you are known to be allergic to any of these substances, you should avoid using this product.
-  
Please refer to the ingredient information for each product on our website

Ventilation during application:
-  
Use the product in a well-ventilated area to avoid inhaling vapours.

Do not swallow:
-  
Hair colour is for external use only. If swallowed, seek medical advice immediately.

Storage and shelf life:
-  
Keep hair dye out of direct sunlight and high temperatures.
-  
Do not use after the expiry date, as the chemical composition may become unstable.

Reactions during application:
-  
If you experience any symptoms such as burning, redness or itching during application, stop application immediately and rinse thoroughly with water. If symptoms persist, consult a doctor.

ADDITIONAL NOTES

Pregnant and breastfeeding women:
-  
Some manufacturers advise pregnant and breastfeeding women to consult a doctor before using hair colour.

Lightening hair colours:
-  
Lightening products usually contain higher concentrations of peroxide, which can irritate the scalp more. Special care is advised.

Cleansing after use:
-  
Any hair dye residue should be thoroughly removed from the skin to avoid irritation.

Hair extensions and chemically treated hair:
-  
Hair dye can react adversely with extensions, wigs or hair that has been chemically treated.
» Your legal guarantee rights

 
 
Related Products:
Fanola No Yellow Color Ice Blonde 8 Light Ice blond
 Fanola No Yellow Color Ice Blonde 9 Very Light Blonde 100 ml
Fanola No Yellow Color Ice Blonde 9 Very Light Blonde 100 ml
8,19 €* 81,90 €/1 Litre
 Fanola No Yellow Color Ice Blonde 10 Blonde Platinum 100 ml
Fanola No Yellow Color Ice Blonde 10 Blonde Platinum 100 ml
8,19 €* 81,90 €/1 Litre
 Fanola No Yellow Color Pastell Toner Pink 100 ml
Fanola No Yellow Color Pastell Toner Pink 100 ml
6,49 €* 64,90 €/1 Litre
 Fanola No Yellow Color Multilightener ML.00 100 ml
Fanola No Yellow Color Multilightener ML.00 100 ml
6,59 €* 65,90 €/1 Litre
 Fanola No Yellow Color Ice Superlighteners S.1202 Anti-Yellow superlightener 100 ml
Fanola No Yellow Color Ice Superlighteners S.1202 Anti-Yellow superlightener 100 ml
6,59 €* 65,90 €/1 Litre
 Fanola No Yellow Color Ice Superlighteners S.1322 Intense Anti-Yellow superlightener 100 ml
Fanola No Yellow Color Ice Superlighteners S.1322 Intense Anti-Yellow superlightener 100 ml
8,09 €* 80,90 €/1 Litre
 Fanola No Yellow Color Pastell Toner Rose-Gold 100 ml
Fanola No Yellow Color Pastell Toner Rose-Gold 100 ml
7,09 €* 70,90 €/1 Litre

 
» All products from Fanola
« Fanola No Yellow Color

Informations
Shipping & Payment
Right to cancel / Terms & Conditions
Privacy Policy
Accessibility
Imprint
Service
Your Account
Contact
Withdraw contract
Harotec GmbH
Payment methods

Your Account | Shipping & Payment | Right to cancel / Terms & Conditions | Accessibility | Privacy Policy | Imprint
Withdraw contract
  • Hair Care
  • Hair Styling
  • Hair Colors
  • Hair Tints
  • Lightener
  • Hydrocarbons & Developer
  • Permanent Waves
  • Smoothing cream
  • Lash color
  • Stain Remover
  • Hair Mascara
  • Beard Care
  • Gift Sets
Hair Care & Hair Styling
  • Hair Clippers
  • Hair Trimmer
  • Shaver
  • Hair Clipper Accessories
  • Beard Trimmer
  • Nose and Ear Hair Trimmer
Hair Clippers & Beard Trimmer
  • Hair Straightener & Flat Irons
  • Curling Tongs
  • Styling Irons
  • Hot Rollers
  • Air Styler
  • Straightener Accessories
Air Styler & Styling Irons
  • Hair Dryer
  • Drying Hood
  • Wall-mounted hair dryer
  • Hair dryer accessories
Hair Dryer & Drying Hoods
  • Barber Scissors
  • Thinning scissors
  • Scissors-sets
  • Razors
  • Safety razors
  • Spare blades
  • Shaving Brushes & Mugs
  • Scissor Accessories
  • Disinfection
Knives & Scissors
  • Styling Chairs
  • Barber Chairs
  • Styling station
  • Hair Washing Stands
  • Portable Shampoo Bowl
  • Roll Stool
  • Child Seats
  • Valet Stands
  • Reception
  • Cosmetic Furniture
  • Miscellaneous
  • Accessories & Spares
Barber Fixtures & Furniture
Cosmetics & Equipment
Barbering equipment Hairstyle Books Training Heads Tint brushes Color & Wave Accessories Barber cases Barber Mirrors Tool belt bags Other Materials Towels Hair Rings Clothing & Capes Clips, Needles & Straps Bun Rollers Neck duster Other Working Materials Sprayer / Squirt Bottles Consumable Materials Curler
Manicure & Pedicure Electric Nail Drill UV Light Dryer Scissors & Nail Cutters Tongs & Tweezers Tweezers Nail Instruments Nail care Manicure Sets
Cosmetics Hair removal Make Up Paraffin treatment Hand care Skin Care UV towel warmer Hot Stone Heater Cosmetic Accessories
Hair brushes Detangling Brush Round brushes Cushion brushes Special brushes Brush Displays Brush-Sets Beard Brush
Hair Combs Beard Combs Haircutting combs Pintail combs Back combs Handle combs Special combs Comb sets
Hair Care & Hair StylingHair Care &
Hair Styling
Hair Clippers & Beard TrimmerHair Clippers &
Beard Trimmer
Air Styler & Styling IronsAir Styler &
Styling Irons
Hair Dryer & Drying HoodsHair Dryer &
Drying Hoods
Knives & ScissorsKnives &
Scissors
Barber Fixtures & FurnitureBarber Fixtures &
Furniture
Cosmetics & EquipmentCosmetics &
Equipment
Combs & BrushesCombs &
Brushes
  • Shipping & Payment
  • Right to cancel / Terms & Conditions
  • Privacy Policy
  • Accessibility
  • Imprint
  • Login
  • Registration
  • User Data
  • Wish List
  • Last items
  • Account administration
  • Logout